Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Saadet Ülker’in, OHSAD Genel Sekreteri Doç. Dr. Cevat Şengül’ün “biyoloji, kimya, fen bilgisi öğretmenlerinin 6 ay eğitimle hemşire olmalarına” ilişkin 18.02.2012 tarihli Zaman Gazetesi’nde yayınlanan beyanına ilişkin Sağlık Bakanına gönderilen mektubu sitemizde sizlerle paylaşıyoruz.

SAYI: 04                                                                                                                 22.02.2012

KONU: OHSAD AÇIKLAMASI

 

 

PROF. DR. SAYIN RECEP AKDAĞ

T.C. SAĞLIK BAKANI

 

TÜRKİYE’DE HEMŞİRELER VE HEMŞİRE ÖĞRENCİLER ŞİDDETİN MUHTELİF BİÇİMLERİNE MARUZ KALMAKTADIRLAR.

BU MARUZİYET, SÜREKLİ, BEZDİRİCİ, CAN YAKICI OLMA ÖZELLİĞİNİ HER GÜN DAHA DA ARTTIRMAKTADIR.

MEDYA ARACILIĞI İLE TANIK OLDUĞUMUZ EN SON ŞİDDET ÖRNEĞİ, OHSAD GENEL SEKRETERİNİN ZAMAN GAZETESİNİN 18 ŞUBAT 2012 TARİHLİ NÜSHASINDA YER ALAN BEYANATIDIR. HABERDEN ÖĞRENDİĞİMİZE GÖRE SİZ DE BU GELİŞMEYİ BİLİYORSUNUZ.

OHSAD GENEL SEKRETERİ DOÇ. DR. SAYIN CEVAT ŞENGÜL, ÖZELLİKLE,  ÖZEL HASTANELERİN HEMŞİREYE OLAN İHTİYACINA DEĞİNEREK GETİRDİĞİ 6 AYDA HEMŞİRE YETİŞTİRME ÖNERİSİYLE BİZİ TEKRAREN CAN EVİMİZDEN VURURKEN, SAĞLIK SİSTEMİMİZLE İLGİLİ OLARAK MUHTEMELEN HİÇ DE NİYETLİ OLMADIĞI AÇIKLAMALARDA DA BULUNMAKTADIR. ŞÖYLE Kİ;

SAYIN ŞENGÜL, HEMŞİRELERİN ÖZEL HASTANELERE BAŞ VURMADIKLARINI, ÇALIŞANLARIN DA FIRSAT BULDUKLARI İLK ANDA DEVLETE KAÇTIKLARINI İFADE ETMEKTEDİR.

BU SAPTAMA DOĞRUDUR.

NEDEN DOĞRUDUR?

ÇÜNKÜ, ÖZEL HASTANELER, HEMŞİRELERİ HEM UZUN SAATLER ÇALIŞTIRMAKTA HEM DE KARŞILIĞINDA ÇOK DÜŞÜK ÜCRET VERMEKTEDİR.

DOĞRUDUR ÇÜNKÜ, HEMŞİRELER BİR İNSANIN YAŞAMINI SAĞLIKLI BİR BİÇİMDE SÜRDÜREBİLECEĞİ SAATLER, MEKANLAR,  ÜCRETLER VE SOSYAL HAKLAR KARŞILIĞINDA HİZMET VERMEK İSTEMEKTEDİRLER. DEVLETE KAÇIŞLARI, ÇALIŞMA YAŞAMINDA ” ŞİMDİLİK KAYDIYLA”  GÜVENCE VE NİSBİ HUZUR ARAMALARINDAN BAŞKA NASIL AÇIKLANABİLİR?

BU GERÇEĞİ SİZİNLE FIRSAT BULDUĞUMUZ HER ZAMAN PAYLAŞTIK SAYIN BAKAN. SORUN ÇÖZÜLMEDİĞİ GİBİ GİDEREK DAHA DA İÇİNDEN ÇIKILMAZ HAL ALMAYA BAŞLAYINCA MEYDANLARA ÇIKTIK. RASTLANTIYA BAKINIZ Kİ, SİZE İLETMEYE ÇALIŞTIĞIMIZ ÇIPLAK GERÇEK, BİR ÖZEL HASTANE YETKİLİSİ TARAFINDAN DA DİLE GETİRİLDİ.

SAYIN ŞENGÜL’ÜN BEYANATINDA, SAĞLIK SİSTEMİMİZDE SAĞLIK İNSAN GÜCÜNÜN ATIL HALE GETİRİLMESİ İLE İLGİLİ ÇOK ÖNEMLİ BİR SAPTAMASI DAHA VAR SAYIN BAKAN…

“YOĞUN BAKIMLARDA ÇALIŞAN HEMŞİRELER AİLE SAĞLIĞI ELEMANI OLMAK İÇİN İŞTEN AYRILIYORLAR.  GİTTİKLERİ YERDE DE BELGE DOLDURUYORLAR?”

AİLE HEKİMLİĞİ YÖNETMELİĞİNDE HEMŞİREYE YER OLMADIĞINI, BU GÖRÜŞÜMÜZÜN DAYANAĞININ AİLE HEKİMLİĞİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ OLDUĞUNU SİZE BİLDİRMİŞTİK.

BU YÖNETMELİKTE AİLE SAĞLIĞI ELEMANI OLARAK NİTELENDİRİLEN HEMŞİRE VE EBE OLMAK ÜZERE İKİ FARKLI DİPLOMAYA SAHİP MESLEK MENSUBUNDAN (BUNA SONRADAN ATT’LER DE İLAVE OLMUŞTUR) AYNI İŞLERİN BEKLENDİĞİNİ, BEKLENEN İŞİN NE HALK SAĞLIĞI HEMŞİRELİĞİ NE DE HASTANE HEMŞİRELİĞİ İLE İLGİLİ İŞLER OLDUĞUNU SİZE AÇIKLAMIŞTIK.

BELGE DOLDURAN, HEMŞİRELİKLE İLGİLİ OLMAYAN İŞLERİN PEŞİNDE KAYBEDİLEN  İNSAN GÜCÜ!..

SAYIN ŞENGÜL BEYANATINDA,  HEMŞİRE AÇIĞINDAN ŞİKAYET EDİP ÇÖZÜM İÇİN İÇİMİZİ ACITAN, BU NEDENLE NE DİYECEĞİMİZİ ADETA BİLEMEZ HALE GELDİĞİMİZ BİR ÖNERİDE BULUNURKEN, BİR BAŞKA ÇOK İYİ BİLİNEN AMA İFADE EDİLMEKTEN KAÇINILAN ACI BİR GERÇEĞİ DAHA İFADE ETMEKTEDİR: TÜRKİYEDE ÇOK SAYIDA İŞSİZ BİYOLOJİ, FİZİK, KİMYA ÖĞRETMENİ VAR! BU GERÇEK,  AŞAĞIDAKİ SORUYU SİZE YÖNELTMEYE BİZİ ZORUNLU KILIYOR.

TÜRKİYE NEDEN GEÇERLİ, GÜVENİLİR VERİLER VE YÖNTEMLERLE İNSAN GÜCÜ İHTİYACINI BELİRLEMİYOR VE BUNA GÖRE KAYNAKLARINI HAREKETE GEÇİRMİYOR SAYIN BAKAN?

BU ATALETİN, İNSANLARI İŞSİZ BIRAKTIĞI,  KIRILGANLAŞTIRDIĞI VE MESLEKİ KİMLİĞİNDE,  DOLAYISI İLE BİREYSEL YAŞAMINDA DERİN KRİZLER YAŞAMAYA YOL AÇTIĞI NEDEN GÖRÜLMÜYOR?

ÖĞRETMEN 6 AYLIK KURSLA HEMŞİRE OLACAK, HEMŞİRE, MÜDÜR SEKRETERİ VE DAHA NELER VE NELER OLACAK… ÇOCUK ERGENLER HEMŞİRE OLACAK!

BU BİR ŞİDDET DEĞİLSE NEDİR, SAYIN BAKAN?

SAYIN BAKAN, SİZDEN BEKLEDİĞİMİZ BİZ HEMŞİRELERİN ÇALIŞMA YAŞAMI VE HEMŞİRE ADAYLARININ UMUT DOLU ÖĞRENCİLİK YAŞAMLARINDA SİSTEM İÇİNDE TANIK OLDUKLARI VE MARUZ KALDIKLARI BİTMEZ, TÜKENMEZ MUHTELİF NİTELİKTEKİ ŞİDDETE SON VERMEK ÜZERE GEREKEN ÖNLEMLERİ ALMANIZDIR.  İNANINIZ SAYIN BAKAN,   TAHRİBAT BU MESAJIN SİZE İLETMEK İSTEDİĞİNDEN ÇOK DAHA DERİN VE ÜRKÜTÜCÜDÜR.

THD İSTEDİĞİNİZ HER ZAMAN VE ZEMİNDE SİZİNLE BİRİKİMLERİNİ PAYLAŞMAYA VE ÇÖZÜM İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMAYA HAZIRDIR.

SAYGILARIMLA.

 

PROF. DR. SAADET ÜLKER

GENEL BAŞKAN